Prosinec 2015

DIY vánoční dárky na poslední chvíli

21. prosince 2015 v 12:00 | P. |  Tutorials
Pokud jste rozklikli tento článek, pravděpodobně potřebujete nutnou pomoc s vánočními dárky. A pokud ne, prostě si jen počtěte a inspirujte na příští rok.

Vánoční dárky na poslední chvíli už jsou pro mě neznámý pojem - už mám vše nakoupeno. Jenže vím, že plno lidí je na tom úplně jinak. Ještě dvacátého třetího budou někde zběsile lítat po městě a kupovat kraviny. S tím je teď konec. Poradím vám pár dárků, které můžete vyrobit doma a které potěší více než levná svíčka od vietnamců "z nutnosti".

Takže, jako první tu máme...

1. Domácí nakládaný hermelín
Potěší všechny chlapy v rodině, je to jednoduché a výborné. Proč jim kupovat furt nějaké ponožky, voňavky nebo svetry, když stejně nejvíc ocení pořádnou žranici? Budete potřebovat akorát sklenici, hermelín, olej, cibuli, česnek a koření dle chuti. Pak už to jen namrskáte do slenic a můžete darovat. Neznám nic jednoduššího.

2. Tři oříšky pro Popelku
Máte pro kamarádku nakoupené šperky a nevíte, jak je originálně zabalit? Tak tohle je něco pro vás. Potřebujete jenom tři vlašské ořechy, mašličku, krabičku a nějaké ty šperky.
Ze skořápek opatrně vyndáte ořech, místo něj vložíte náušničky nebo cokoliv, zavážete mašličkou a dáte do krabičky. Hotovo!
3. Ořechy v medu
Extra jednouchá záležitost. Potřebujete prakticky jen tekutý med a ořechy, které máte rádi nebo po ruce. Nandáte je do skleničky a zalijete medem, případně přisypete skořici či kakao. No, a máte pěkný dárek za pět minut.

Vánoční tradice - symboly Vánoc

4. prosince 2015 v 12:00 | P. |  Other
Co se vám vybaví, když se řeknou Vánoce?
Je to adventní věněc, vánoční stromeček, cukroví, dárečky a nebo kapr se salátem? Může to být cokoliv a my se dnes podíváme na ty nejzákladnější symboly českých Vánoc, které určitě všichni znáte.

1. Adventní věnec
Nejprve zmíním právě věnec, protože ten už byste měli mít připravený před samým začátkem prvního adventu. Klasický adventní věnec je kruhovitého tvaru, většinou z jehličí a přírodnin a se čtyřmi svíčkami okolo. Každou neděli se pak zapaluje jedna svíčka. Když už pak hoří všechny, můžete se těšít na Štědrý den.
Jak jsem řekla, adventní věnec bývá kruhový a jehličnatý, ale v posledních letech už to dávno není podmínkou a spousta lidí už tuto tradici pobírá po svém. Nevím, jak vy, ale já raději sázím na klasiku. Na obrázku můžete vidět můj věnec, který je z jehličí, skořice, badyánu, mandarinkových slupek a skořápek ořechů.


Vánoční tradice - zvyky

1. prosince 2015 v 17:12 | P. |  Other
Není nad klasické české vánoční tradice. Myslím, že pokud jsme Češi, je nesmysl nějak je porušovat nebo měnit. Rozmluvila bych se o jídle a tak, ale to si nechám na nějaký další článek, který věnuji jen jídlu na Štědrý den. Dnes si povíme něco o vánočních zvycích. Čtěte - vsadím se, že některé tradice pro vás budou nové a neznámé! Budu také ráda, když mě doplníte a do komentářů napíšete vaše vánoční tradice, které opomenu a nebo neznám. Tak jdeme na to!

1. Pouštění lodiček z ořechových skořápek
Tradice, která se u nás dodržuje. Po obědě, když jsou u nás mladší děti, napustíme lavůrek s vodou a každý si vypustíme svoji ořechovou lodičku se zapálenou svíčkou. Pokud lodička zůstane u strany, znamená to, že se ve vašem životě nic nezmění. Pokud se lodička hned potopí, tak se vám v přístím roce nezadaří to, co chcete. Pokud se lodička dotýká jiné lodičky, znamená to lásku a přátelství. Jestli se vaše lodička pořád točí dokola, signalizuje to jako nerozhodnost. Pokud vám zhasne svíčka, budete mít komplikace. A nakonec - jestli vaše loďka dopluje sama k druhému břehu bez problémů, získáte to, po čem toužíte.

2. Házení pantofle přes rameno
Neděláme to každý rok, ale je to moc hezká tradice týkající se svobodných dívek v rodině. Postavíte se zády ke vchodovým dveřím a hodíte přes rameno pantofli. Pokud její špička ukazuje ke dveřím, do roka se vdáte a odejdete z domu. Pokud je špička otočena jinam, znamená to, že ještě rok "zůstanete na ocet".