Státní maturita - brnkačka, nebo makačka?

4. května 2016 v 14:36 | P. | 
Tak letos už i já!
Státní maturity jsem se skoro vůbec nebála. Spíš jsem si nepřipustila, že je to důležitá zkouška, a ušetřila se tak těch nervů. Jediné, co pro mě bylo důležité a co mě trochu znepokojovalo, bylo dosažení devadesáti procent z didaktického testu z češtiny, abych mohla být přijata na vysokou školu bez přijímací zkoušky. Sice je mou prioritou jiný obor než čeština (na kterou bych ale samozřejmě také chtěla), ale stejně jsem toužila po dosažení toho určitého počtu bodů, abych si ušetřila alespoň jednu cestu do Plzně. Budu tam totiž na přijímačky jezdit třikrát.
No, a jak jsem dopadla? Je to bída a nejradši bych si nafackovala! Ale začněme pěkně od začátku.

V pondělí jsme psali sloh z angličtiny. V první části bylo za úkol napsat do studenstského časopisu o filmu, který jsme naposledy viděli a doporučit jej. To by šlo. Ale zapomněla jsem na nadpis, nejsem si jistá, zda je dobře, když jsem napsala oslovení čtenářů, a taky jsem si pěkně naběhla - dá se "cestovat v čase" říci "to travel in time"? No, doufám, že jo! Ve druhé části jsme měli napsat Brandonovi, že ho nemůžeme vyzvednout na letišti a uvést důvod. Tak rychle. Proč nemůžu? Můj malý bráška má první fotbalový zápas a prostě chce, abych tam byla. Kdo ho tedy vyzvedne? Sestřenice. Jak ji pozná? Prostě jí dám růžové vlasy a napíšu, že říkala, že si vezme křiklavě zelený klobouk. Docela punk, ne? Tak hlavně, že ji najde!


Jako další přišel na řadu didakťák z češtiny. Loni byl největším strašákem Jidáš a letošní maturanti jen tiše doufali, že je taková zrada nečeká. Nečekala. Teda, jak koho. Nevěřila bych, kolika lidem udělá problém Ezop a jeho bajka. To mi přišlo úplně primitivní, ani jsem se nad tím nezamyslela. Takže jestli se letos někdo bude odvolávat na Ezopa, budu hodně kroutit hlavou. Hodně lidí tam prý psalo Homéra, Oidipa a dokonce jsem četla, že někdo snad i Svatopluka Čecha. Ale notak, lidi! To snad nemůžete myslet vážně! (Přidejte se SEM, pokud jste se zde našli.)

Test se mi celkově zdál až podezřele jednoduchý. Na to, jak jsem se šprtala tropy a figury a snad všechny doporučené spisovatele, nepotřebovala jsem vůbec nic. Tedy až na epizeuxis. Ten potrápil taky řadu lidí. Já to mám teda dobře, ale zase jsem podělala spoustu dalších věcí. Mám tam pět blbých chyb. Musím říci, že fakt blbých, protože třeba u jednoho případu jsem si špatně přečetla zadání a posuzovala jiné souvětí. Tolik by mě to netrápilo, kdybych nepotřebovala mít 90 procent. A hádejte co. Chybí mi dva body do devadesáti. Dva umazaný body! Kdybych neprohodila Zločin a trest se Zabijákem, měla bych to v kapse. Když se daří...

Hned po didakťáku samozřejmě následoval sloh. Modlila jsem se, aby bylo nějaké dobré téma na vypravování, které se mi prostě píše nejlépe. První téma tohoto útvaru mě vůbec nezaujalo, tak jsem si říkala, že prostě tentokrát vyprávění nebude. No, a na další stránce se objevil Erik a jeho ztráta paměti. Kdo také maturoval, ten ví, že Erik byl jistota. Tedy alespoň doufám. Jak už jsem psala, u slohu si člověk nikdy nemůže být jistý. Nejvíc jsem se bála, že se uhnu od tématu, protože v zadání znělo: Napište vypravování o událostech, které vedly ke ztrátě paměti. Nevím, jestli mi uznají, když jsem napsala, že za Erikem do nemocnice přišla kamarádka a všechno mu to vyprávěla. No co, nikde nepsali, že retrospektiva se neuznává, tak snad! Každopádně pokud toto čte nějaký můj "spolutrpitel", budu ráda za názor.

Tady si můžete mimo jiné přečíst, co všechno se stalo s Erikem.

Jako poslední tu máme didakťák z angličtiny. Naštěstí nám fungovala všechna cédéčka s poslechy, takže to bylo v cajku. Lituju školy, kterým byla zaslána prázdná CD, a že jich prý letos bylo dost! Jsem ráda, že u nás všechno proběhlo v pohodě. Poslech byl na můj vkus trochu moc nahlas, ale na optimální hlasitosti se třída prostě neshodne, když každý sedí jinak daleko. Tak se to prostě muselo nějak přežít. Test byl vcelku snadný, jediné, v čem jsem si nebyla jistá, bylo doplňování slov a číselných údajů v poslechu. Napsala jsem, že most Millenium má tři kilometry místo něco málo přes 300 metrů. Místo "firework show" jsem rozuměla "final show". Tedy, nerozuměla jsem vůbec nic, tak jsem tam flákla první slovo na F, které mě napadlo. Na firework bych si nevzpomněla asi ani za milion, i když je to celkem logický. No tak nic.
Další moje chyby (celkem 5 včetně dvou výše uvedených) jsou jen z mé vlastní nepozornosti. Například jsem si špatně přečetla větu a sloveso jsem zaměnila za přídavné jméno. Podle orientačních výsledků mám teda celkem 92 procent, ale zatím si tím nemůžu být jistá - nevím, co všechno bude Cermat uznávat a co ne. Tak uvidíme. Každopádně jsem ráda, že alespoň něco vím - i když jen orientačně - a už se můžu bát jen slohů.

Byla tedy státní maturita brnkačka, nebo dala fakt zabrat? Podle mě to bylo jednoduché, ale jak říkám, ještě nevím, jak dopadnou slohy. Tak raději dopředu nebudu nic říkat. Povíme si o tom za čtrnáct dní!

Všem letošním i příštím maturantům přeju, aby jim to dopadlo podle jejich představ, a když ne přímo podle představ, tak alespoň dobře!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu? Klikni, prosím, ať vím, kolik sem chodí lidí..

Klik...

Komentáře

1 Wic Wic | E-mail | Web | 4. května 2016 v 14:48 | Reagovat

Moc ti přeju, aby ti to vyšlo a nemusela sis to dávat příští rok znovu. Určitě i slohy dopadnou dobře ;-)

2 Adeleide Adeleide | E-mail | Web | 4. května 2016 v 15:05 | Reagovat

držím palce aby ti to vyšlo hned napoprvé :0 :) mě to čeká za dva roky :( :0

3 Steffie Steffie | Web | 4. května 2016 v 22:27 | Reagovat

Tak já jsem psala z čj Mistrovství Evropy v atletice, což mi přišlo jako tutovka na jedničku :) rozhodovala jsem se mezi rozhovorem a právě zprávou :) co se týče didaktického testu, největší problém mi dělali lidi v baru a spisovatelé :) V angličtině jsem se hodně zasekla na kufrech, který mi prostě nevycházeli :D A firework show taky nemám, prostě tomu nebylo rozumět, takže jsem napsala flight show :D No, uvidíme, jak to všechno ještě dopadne, ale myslím, že jsme psali horší testy :) Snad jsme to ale dali v pořádku :D

4 Angel :) Angel :) | Web | 10. května 2016 v 11:32 | Reagovat

Tak to ti prajem aby ti to vyšlo! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama